Ms. Fitness | 1. Silvia Malachovska | SVK | 2. Ilka Vogel | GER | 3. Mandy Kreusche | GER | 4. Ana Maria Zvinca | ROM | 5. Eva Matouskova | SVK | 6. Anne Worster | GER | not in the finals:
Corinna Kempe (GER), Renia Stavroulaki (GRE), Elvira Khayrutdinova (RUS) |
| Athletic II | 1. Hakan Kesici | GER | 2. Peter Hoppe | GER | 3. Albano Larios | ESP | 4. Paul Robert Shaw | GBR | 5. Joseph Doutau | BEL | 6. Alexander Worster | GER | not in the finals:
Ioanis Grimis (GRE), Kefalouks Vangelis (GRE), Georgi Antonov (BUL), Panagis Garbis (GRE), Behnam Ghodsi (IRN), Ioanis Pilatos (GRE) |
| Athletic I | 1. Héctor Alonso Pérez | ESP | 2. David Böhme | GER | 3. Pavel Patsura | RUS | 4. Bjorgulf Hansen | NOR | 5. Thomas Riedel | GER | 6. Apostolakis Pantelis | GRE | not in the finals:
Nikolai Nikolov (BUL), Michel Molinaro (LUX), David Monteiro (LUX) |
| Juniors | 1. Aleksander Rodionov | RUS | 2. Gregory Bogaert | BEL | 3. Moysidis Marios | GRE | 4. Konstantinos Damaulakis | GRE | 5. Oliver Petzak | GER | 6. Georgios Kasfikis | GRE | not in the finals:
Stavrolakis Pantlehmon (GRE), Hristofor Hristoforov (BUL), Liam Barrowclough (GBR) |
| Ms. Figure | 1. Malika Zitouni | IRE | 2. Natalia Knyazeva | RUS | 3. Albina Askerova | RUS | 4. Izabela Krieger | GER | 5. Rebeca Rodriguez Jove | ESP |
| 6. Emilya Borisova | BUL | not in the finals:
Lydie Saintoyant (FRA), Stacey Cosse (NED) |
| Ms. Figure Over 35 | 1. Amalia Escobar Rodriguez | ESP | 2. Monique Ballema | NED | 3. Mona Kosti | CYP | 4. Kirsi Tuominen | FIN | 5. Lyudmila Zaharieva | BUL | 6. Giulia Di Vincenzo | BEL |
| Couples | 1. Ivett Gizella +
Zsolt Esztero | HUN | 2. Rebecca Rodriguez+
Héctor Alonso Pérez | ESP | 3. Izabela Krieger+
Thomas Riedel | GER | 4. Yulia Avdoshina +
Nikolay Ferenets | RUS | 5. Amalia Escobar Rodriguez +
José Redondo Garcia | ESP | 6. Lyudmila Zaharieva +
Hristofor Hristoforov | BUL |
|
| Masters Over 50 | 1. Renato Celestra | PHI | 2. Francois Gaurin | FRA | 3. Bernhard Klemmer | GER | 4. Cristian Mihailescu | ROM | 5. Dmitry Zolin | RUS | 6. Dimitar Yovichin | BUL | not in the finals:
Klaibert Pelmar (FRA), Anatoliy Lyubayev (KAZ), Andres Fassi Gres (ESP), Shane Kelly (GBR), Robbie Hazeley (GBR), Farid Semrani (BEL) |
| Masters Over 40 | 1. Sarakinis Charalambos | GRE | 2. Stefan Niegengerdt | GER | 3. Alexander Krieger | GER | 4. Juny Verhey | NED | 5. Filippo Territo | BEL | 6. Bard Nilsen | NOR | not in the finals:
Mike Howaldt (THA), José Redondo Garcia (ESP), John Jonk (NED), Nikolay Ferenets (RUS) |
| Ms. Physique | 1. Ivett Gizella | HUN | 2. Lala Akopyan | RUS | 3. Manja Williams | GER | 4. Nina Midling | NOR | 5. Manuella Monteiro | FRA | 6. Sevgi Yilmaz | TUR | not in the finals:
Yulia Avdoshina (RUS) |
| Men Body III | 1. Erkal Ozagi | TUR | 2. Miguel Angel Lopes | ESP | 3. Tolga Pektas | GER | 4. Julio Garcia | ESP | 5. Albert Cuesta | PHI | 6. Omar Legacion | PHI | not in the finals:
Jayzell Manaois (PHI), Andreas Blecher (GER), Dimitar Hodzhev (BUL), Jukka-Pekka Nousiainen (FIN), Karim Bouali (FRA) |
| Men Body II | 1. David Fox | IRE | 2. Azzedine Douadji | FRA | 3. Sebastian Zöller | GER | 4. Heiko Dörfer | GER | 5. Neale Cranwell | GBR | 6. Andrew Audley | GBR | not in the finals:
Gordon Piechulek (GER), Sydney Paulina (NED), Tassos Minidis (GRE), Ahmet Aydin (TUR), Antonopoulos Theofanis (GRE), Antonio Manjares (PHI), Oscar Navarro Carreno (ESP), Marios Artemiou (CYP), Vassilios Stefanidis (BEL), Hervé Laget (FRA) |
| Men Body I | 1. Miguel Cerezo | ESP | 2. Ersin Kuruel | TUR | 3. Andrea Benvenuti | ITA | 4. Torsten Hala | GER | 5. Mohamed Rezek | EGY | 6. Jean-Marie Bermer | LUX | not in the finals:
Catalin Boeriu (ROM), Kelvin Hinde (GBR) | Overall Winner Figure | Malika Zitouni (IRE) | Overall Winner Athletic | Hakan Kesici (GER) | Overall Winner Body | Erkal Ozagi (TUR) |
|
|